Днес портфейлът не е просто предмет, в който носим пари. Много често той е нещо много по-важно за нас. В него носим документи, дебитни и кредитни карти, необходими визитни картички, а често и снимки на близки до нас хора. Какво да правите, ако загубите портфейла си? Или пък сте намирали нечий портфейл на улицата? Какво трябва да направите в такава ситуация? Отговаряме на този въпрос в днешната публикация.
Загубихте портфейла си? Не изпадайте в паника
Въпреки че изгубеният портфейл е голяма неприятност, струва си да запазите спокойствие. Помислете къде за последен път сте го използвали. Може би сте плащали за покупките си в магазин или на бензиностанция. Всеки ден имаме толкова много неща на главата си, че има голяма вероятност той да е бил оставен разсеяно там, където е бил използван за последен път.
В случай на изгубен портфейл бързината на реакция е от решаващо значение. Не си струва да разчитате, че честният търсач сам ще ни се обади, ще изпрати изгубената вещ на адреса, посочен в нашите документи, или ще върне находката в полицията. Най-добре е незабавно да отидете на мястото, където за последен път сте използвали портфейла си. Ако портфейлът вече не е намерен там, трябва да преминем към следващата стъпка.
Защитете картите и документите си
Ако портфейлът ви не е намерен, следващата стъпка, която трябва да предприемете възможно най-скоро, е да защитите дебитните и кредитните си карти. Незабавно се обадете в банката и блокирайте всички карти, защото въпреки че крадецът или човекът, който е намерил портфейла ни, няма да изтегли пари в брой, без да знае ПИН кода, той лесно ще извърши редица безконтактни транзакции, които ще дебитират сметката ни.
Позвънете на телефонната линия на банката или отидете в най-близкия клон. Не забравяйте, че ако не блокираме картите достатъчно бързо, банката може да ни начисли такса за всички транзакции, извършени без наше съгласие, в размер до 150 евро. След като картата бъде блокирана, банката ще ни изпрати дубликат в рамките на няколко дни. Старата карта, дори и да намерим портфейла, няма да бъде активна отново.
Подобно е и с документите - регистрирайте доказателството и всички документи в съответния орган възможно най-скоро. В днешно време е лесно да вземете заем по лична карта, затова е по-добре да се предпазите от последствията от загубата на портфейла си. Ако документите ни не бъдат намерени, трябва да подадем заявление за повторното им издаване.
Справедлив търсач
Вие вече знаем какво да правим, ако загубим портфейл, но какво да правим, ако го намерим? В такъв случай трябва да спазваме т.нар. задължение на честния търсач. На практика това означава, че ако намерите портфейл, който принадлежи на непознато за вас лице, сте длъжни да съобщите за находката на съответния орган - полицията или службата за изгубени вещи.
Ако намерите портфейла си в транспортно средство, например във влак или кораб, трябва да предадете изгубената вещ на отговорното лице - в случая машиниста, началника на влака, капитана на кораба и т.н. Можем също така да занесем намерените платежни карти в най-близкия клон на банката, в която са издадени.
Когато върнем намерената вещ в съответния клон, трябва да ни бъде издадено удостоверение. Не бива да забравяме също така, че намерилият има право на т.нар. такса за намиране в размер на една десета от стойността на намерените вещи. Можем да си запазим такова вземане, когато предаваме изгубената вещ на съответните органи или, ако успеем да я идентифицираме, на собственика на изгубените вещи.
.